Bramy segmentowe czy uchylne?

Bramy segmentowe czy uchylne?

Budowa i remont

Bramy garażowe różnią się od siebie wieloma cechami, ale jedną z najważniejszych jest to, jak otwierają się bramy garażowe. Rozróżniamy bowiem bramy garażowe dwuskrzydłowe, bramy garażowe uchylne czy też bramy garażowe segmentowe.

Bramy garażowe segmentowe

Brama garażowa segmentowa to rozwiązanie, które pozwala nam oszczędzić nieco miejsca przed wjazdem do garażu. Tego typu brama garażowa z napędem, otwiera się bowiem do wewnątrz i niejako roluje się wewnątrz garażu pod sufitem. Brama garażowa segmentowa zbudowana jest najczęściej z sześciu segmentów, które są wzajemnie połączone, a całość zabezpieczona jest uszczelkami. Dzięki temu brama garażowa segmentowa dość dobrze zabezpiecza pomieszczenie przed zmianami temperatury. Brama garażowa z napędem wykonana jest najczęściej ze stali ocynkowanej, a jej zewnętrzna część wykończona jest w drewnie lub pokryta aluminium. Brama garażowa z napędem pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca przed garażem i wygodne otwieranie pomieszczenia.

Bramy uchylne

Nieco na innej zasadzie działają bramy garażowe uchylne. Te otwierają się, unosząc się na prowadnicach i przesuwając pod sufit garażu. Bramy garażowe uchylne są nieco mniej komfortowym rozwiązaniem, ale ich cena jest bardziej atrakcyjna. Jeszcze tańsze są bramy garażowe dwuskrzydłowe. To rozwiązanie, które stosowane było kiedyś powszechnie. Dziś bramy garażowe dwuskrzydłowe nie są już tak chętnie wykorzystywane, a to ze względu na małą wygodę takiego rozwiązania oraz konieczność zajęcia miejsca podczas otwierania garażu.