Czujniki czadu i pożaru - gdzie należy je montować?

Czujniki czadu i pożaru – gdzie należy je montować?

Dom i ogród

Wykrywacz czadu i czujnik ognia to dwa podstawowe urządzenia, które niewielkim wysiłkiem i za niewielką cenę mogą uratować życie. Dlatego każda rodzina powinna podjąć decyzję, aby wykrywacz tlenku węgla i czujka pożarowa znalazła się w domu. Głównym zadaniem tych niewielkich urządzeń jest wczesne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem związanym z pożarem lub czadem. I czujki przeciwpożarowe oraz czujki czadu doskonale tę rolę spełniają. Jednak aby detektor czadu lub pożaru zadziałał w odpowiedni sposób, to musi być zamontowany w określonym miejscu. Zatem gdzie najlepiej je montować?

Czujka czadu i pożaru – gdzie zamontować?

Niemal każdy producent czujników czadu zaleca, aby montować je w określonych miejscach. I taka informacja zawsze pojawia się w instrukcji obsługi każdego urządzenia. Jednak bez względu na markę zaleca się, aby czujnik tlenku węgla i czujnik przeciwpożarowy montowany był około 1 metr nad podłogą i w odległości nie większej niż 5 metrów od źródła potencjalnego niebezpieczeństwa. Tak zamontowany czujnik czadu na pewno spełni swoje zadanie.

Miejsca montowania czujników

Każdy producent czujników proponuje swoim klientom, aby czujnik tlenku węgla lub czujnik pożaru był zamontowany w kilku szczególnie newralgicznych miejscach. Do takich miejsc należy zaliczyć pomieszczenia z kominkiem, kotłownie, garaże czy wszelkie inne miejsca, w których znajdują się piecyki bądź butle gazowe lub jakiekolwiek inne źródła ognia. Zamontowany tam czujnik czadu lub pożaru pozwoli w porę ostrzec domowników przed niebezpieczeństwem. 

Czujnik tlenku węgla i ognia powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu. I Polacy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę, czego dowodem jest wysoka sprzedaż czujników. Produkcja czujników to główna domena firmy EI Electronics, której oferta znajduje się na stronie internetowej.