Czym są instalacje PEX?

Czym są instalacje PEX?

Budowa i remont

Ogromny postęp technologiczny sprawił, że do naszej dyspozycji jest dzisiaj wiele nowoczesnych materiałów. Do takich zalicza się polietylen usieciowany, z którego wykonywane są rury PEX. Czym są instalacje PEX to pytanie, które pada bardzo często. Jakie są zalety instalacji PEX? Dlaczego warto stawiać na to nowoczesne rozwiązanie?

Zalety instalacji PEX

Decydując się na instalacje PEX do wody, możemy być pewni, że będą one niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Instalacja wykonana z rur PEX świetnie znosi rozciąganie, gięcie oraz uderzenia. W efekcie instalacje PEX do wody są naprawdę bardzo trwałe i bez długi czas nie wymagają wymiany. Zalety instalacji PEX to bez wątpienia doskonałe właściwości chemiczne, mechaniczne oraz fizyczne. Obecnie trudno szukać innej instalacji, która odznaczać będzie się tak doskonałymi właściwościami.

Sposób łączenia rur

Instalacje wodne PEX wymagają odpowiedniego sposoby łączenia rur. Wynika to oczywiście z materiału, z jakiego zrobione są te instalacje. Wspomniany we wstępie polietylen usieciowany nie może być bowiem ani zgrzewany, ani też klejony. W związku z tym sięgać należy po specjalne złączki zaciskowe albo gwintowane albo wsuwane. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego rozłączenia instalacji, a także ponownego jest złączenia, jeśli pojawia się taka potrzeba.

Jeśli chodzi o zalety instalacji PEX, to jest ich zdecydowanie więcej. Instalacje wodne PEX są dzisiaj bardzo chętnie wybierane. Zastosowanie instalacji PEX jest bardzo szerokie. Osoby zainteresowane tym tematem odsyłamy do naszego innego artykułu.