Na co zwrócić uwagę wybierając styropian

Na co zwrócić uwagę wybierając styropian

Budowa i remont

Płyty styropianowe to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. I trudno się temu dziwić, gdyż styropian sprawdza się przy różnego typu inwestycjach i w bardzo różnych warunkach. Jednak nie każdy styropian do ocieplania charakteryzuje się dobrą jakością – i dlatego przy jego wyborze warto kierować się kilkoma zasadami. Zatem jak wybrać dobry materiał izolacyjny – I to zarówno styropian na sztuki, jak i dużo większe ilości? Oto kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. 

Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda

Jednym z najważniejszych parametrów, jakim powinien charakteryzować się styropian do ocieplenia domu jest współczynnik lambda, który określa stopień izolacyjności termicznej tego materiału. W tym przypadku obowiązuje następująca zasada – im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej (styropian ma lepsze właściwości izolacyjne, a utrata ciepła jest mniejsza). Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż współczynnik ciepła determinuje wybór grubości styropianu – im jest on niższy, tym styropian może być cieńszy. 

Jakiej grubości powinien być styropian?

Innym istotnym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę kupując styropian do ocieplania jest jego grubość. W tym przypadku ważne jest jego przeznaczenie – na przykład do stropów powinien mieć grubość 5 cm, do fundamentów i piwnic od 8 do 12 cm, do ścian zewnętrznych od 12 do 15 cm, a do dachów płaskich od 25 do 30 cm.

CS i TR – parametry wytrzymałościowe

Oprócz współczynnika lambda i grubości inną ważną kwestią są parametry wytrzymałościowe – parametr naprężeń ściskających (co wpływa na twardość i odporność termoizolacyjną) oraz parametr wytrzymałości na rozciąganie. Tutaj zależności są takie, iż im lepsze parametry wytrzymałościowe, tym niższa (a tym samym lepsza) wartość lambdy.

Zakup dobrego styropianu do ocieplania wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii. Jednocześnie warto pamiętać, iż dobry materiał izolacyjny wcale nie musi być drogi (tani styropian także może charakteryzować się dobrymi parametrami). Ile zatem kosztuje styropian? Cena styropianu jest uzależniona od jego przeznaczenia, parametrów i jakości. Duży wybór tego materiału izolacyjnego oferują hurtownie styropianu.