O czym pamiętać kupując mieszkanie od dewelopera?
Na rynku nieruchomości mamy obecnie bardzo duży wybór mieszkań. Są one zróżnicowane pod względem metrażu, rozmieszczenia pomieszczeń, lokalizacji czy dodatkowych udogodnień. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2-i 3-pokojowe, jednak nie brakuje też osób zainteresowanych lokalem 4-pokojowym. Przytulna kawalerka, popularna “dwójka” czy duże mieszkanie? Wybór zależy od potrzeb, a od możliwości finansowych, ale przede wszystkim od stylu życia.
Przemyślana lokalizacja
Inwestorzy wiedzą doskonale, że lokalizacja to kluczowy czynnik powodzenia inwestycji mieszkaniowej. Przy kupnie mieszkania od dewelopera, podobnie jak w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, trzeba dobrze rozważyć miejsce, w jakim inwestycja jest ulokowana, nie tylko pod kątem zagospodarowanie najbliższego otoczenia – placu zabaw, parkingu, punktów usługowych, ale także bliższego i dalszego sąsiedztwo oraz dostępności i jakości infrastruktury. Lokalizacja decyduje o komforcie życia: o tym ile zajmie dojazdy do pracy i szkoły, o sposobie spędzania wolnego czasu czy poczucie bezpieczeństwa. Warto dobrze rozważyć dzielnicę, w której mamy zamieszkać. Procesy rewitalizacji centralnych dzielnic zachodzące w mieście sprawiły przykładowo, że niegdyś nie lubiane dzielnice są dziś modne i pożądane. Tak jest na przykład w Poznaniu, gdzie lubianym miejscem osiedlania się jest Wilda, która w ciągu ostatnich lat przeszła prawdziwą metamorfozę. Ciekawe lokale gastronomiczne, bogata oferta kulturalna, bliskość rekreacyjnych terenów zielonych i rzeki Warty, dobra komunikacja z centrum miasta czy wyjątkowy klimat kamienic: nic dziwnego, że deweloperzy chcą budować tu nowe mieszkania. Szczególnie atrakcyjny teren pod zakup nowego mieszkania to okolice ulicy Saperskiej.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?
Kupując mieszkanie zwykle płacimy za metr kwadratowy i musimy zdecydować, czy wolimy 50-cio metrowe mieszkanie dwupokojowe, czy będziemy szukać lokalu w tym metrażu, ale z trzema pokojami. Zwykle wybór jest oczywisty, gdy mamy dzieci – każdemu z nich chcielibyśmy zapewnić osobny pokój, albo przynajmniej własny kąt. Dlatego mieszkania cztero- i pięciopokojowe to doskonały wybór dla rodzin z dwójką, lub trójką dzieci. Jeśli nie mamy dzieci, a chcemy kupić duże mieszkanie, warto poszukać lokalu o dużej powierzchni, ale z mniejszą ilością pomieszczeń – zyskamy wówczas ciekawą, otwartą przestrzeń, którą można oryginalnie zaaranżować.
Zakup mieszkania, a tryb pracy
Mniej oczywisty wydaje się wybór ilości pomieszczeń ze względu na tryb pracy, ale warto się nad tym pochylić. Jeśli dużo pracujemy w domu, prowadzimy własną firmę, kąt do pracy w sypialni lub pokoju dziennym to może być nieco za mało. Warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które będzie miało dodatkowe pomieszczenie do pracy – najlepiej zlokalizowane blisko wejścia do domu, aby w razie czego odwiedzający nas kontrahenci nie wchodzili do prywatnej części mieszkania.
Mieszkanie dla singla – o czym pamiętać kupując mieszkanie od dewelopera?
Jeśli planujemy mieszkać sami, M1 lub M2 będzie dobrym pomysłem – to najtańsze mieszkanie, a jego niewielki metraż nie wymaga zbyt wiele czasu, aby utrzymać mieszkanie w porządku, niskie są także koszty utrzymania. Jeśli jednak często wstajemy spóźnieni, albo po prostu nie lubimy wiecznego słania łóżka, chowania bielizny – bardziej komfortowo będziemy się czuć, jeśli uda nam się wygospodarować wnękę do spania lub kupić M3 z choćby maleńką sypialnią. O dodatkowym pomieszczeniu warto też pomyśleć, jeśli często przyjmujemy gości, którzy zostają na noc. Jeśli jednak planujemy pokój gościnny, bo dwa – trzy razy w roku odwiedza nas rodzina, polecamy przemyśleć tę decyzję. Każde dodatkowe pomieszczenie to nie tylko wyższe koszty zakupu, ale także wyższe koszty utrzymania.
“Ważne co, ważne od kogo”, czyli jak kupić mieszkanie od sprawdzonego dewelopera?
Rzetelny deweloper to gwarancja sukcesu przy zakupie mieszkania w nowym budownictwie. Kupując mieszkanie u sprawdzonego, doświadczonego dewelopera, mamy pewność, że nasze mieszkanie będzie wybudowane zgodnie ze sztuką, zostanie oddane na czas, a nasze pieniądze będą bezpieczne. Co więcej, firma obecna na rynku od wielu lat będzie w stanie zapewnić doskonały serwis gwarancyjny. Usterki zdarzają się bowiem nawet najlepszym, a o klasie firmy świadczy sposób i czas, w jaki zostają usunięte. Pracę doświadczonego dewelopera łatwo ocenić po efektach, czyli – po dotychczasowych realizacjach. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wykończone są nowe budynki i jak wysoki standard oferują, ale także zobaczyć, jak starsze realizacje prezentują się po kilku latach od wybudowania. Warto porozmawiać z mieszkańcami, o tym jak oceniają współpracę z deweloperem pod względem terminowości czy uczciwości. Można także poczytać opinie na internetowych forach, radzimy jednak mieć dystans do opinii wydawanych anonimowo.