Zalety styropianu do ocieplania

Zalety styropianu do ocieplania

Budowa i remont

Styropian do ocieplania to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych wykorzystywanych w budownictwie. I chociaż wciąż nie brakuje osób, które uważają płyty styropianowe za niebezpieczne (z powodu rzekomej łatwopalności), to jednak takie przekonanie jest błędne.

Ze względu na swoje właściwości styropian charakteryzuje się wieloma zaletami i często jest niezastąpiony. Jakie są plusy tego jakże popularnego materiału izolacyjnego? Główną zaletą jest przede wszystkim mała przewodność cieplna, która wpływa na tak wysokie właściwości izolacyjne. Ale to nie wszystko. Styropian do ocieplania (bez względu na jego formę – na przykład wtedy, gdy jest to styropian na sztuki) charakteryzuje się także innymi zaletami.

Po pierwsze – nieszkodliwość dla zdrowia

Styropian do ocieplenia domu jest materiałem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia. To materiał nietoksyczny, który na żadnym etapie produkcji lub użytkowania nie wydziela żadnych substancji szkodliwych lub niebezpiecznego promieniowania. Dowodem na to jest fakt, iż styropian został dopuszczony do kontaktu z produktami spożywczymi. 

Po drugie – ekologiczność

Płyty styropianowe charakteryzują się wysokim poziomem ekologiczności. Materiał tego typu emituje znikomą ilość dwutlenku węgla i jest wolny od pochodnych chloru i fluoru niszczących warstwę ozonową. Dodatkowo proces produkcyjny nie wymaga zapotrzebowania na zbyt dużą ilość energii, a wszystkie odpady powstającego w jego produkcji są ponownie wykorzystywane. 

Po trzecie – trwałość

Styropian wykorzystywany do ocieplania jest materiałem trwałym – nie ulega zmianie podczas eksploatacji, nie gnije i nie butwieje, nie kruszy się i nie zmienia barwy. Dodatkowo jest odporny na pleśnie, grzyby oraz bakterie, alkohole czy kwasy i nie stanowi pożywienia dla owadów. 

Wśród pozostałych zalet styropianu można wymienić bezpieczeństwo (styropian jest zazwyczaj samogasnący), brak nasiąkania wodą i stabilność wymiarową. I co ważne – nie jest to materiał bardzo drogi. Ile kosztuje styropian? Cena styropianu jest uzależniona od przeznaczenia i parametrów. Jednak bardzo często można zakupić naprawdę tani styropian. Szeroki wybór tego materiału oferują różnorodne hurtownie styropianu, a jedna z takich ofert jest dostępna online.