Jak wybrać czujnik czadu?

Jak wybrać czujnik czadu?

Dom i ogród

Specjalistyczne narzędzia wykrywające zagrożenia związane z pożarem i ulatnianiem się czadu (takie jak czujnik czadu czy czujnik przeciwpożarowy) to jedyne skuteczne urządzenie zapewniające ochronę przed spaleniem czy zaczadzeniem. Dlaczego? Otóż oba zjawiska pojawiają się nagle i niemal bez ostrzeżenia, a ich wczesne rozpoznanie jest bardzo utrudnione (a w przypadku tlenku węgla – niemal niemożliwe).

Dlatego też – aby uchronić się przed niebezpieczeństwem – warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Wykrywacz czadu i czujnik przeciwpożarowy powinien znaleźć się w każdym domu. Ale ponieważ produkcja czujników to domena bardzo wielu firm, to tu pojawia się pytanie – jaki detektor czadu lub czujnik pożaru będzie najlepszy? 

Czujnik tlenku węgla – obowiązkowy certyfikat

Każda czujka czadu lub czujka pożarowa powinna być urządzeniem certyfikowanym. W tym przypadku najważniejsze są unijne normy EN50291-1:2010 i EN50291-2/2010, o które powinien zadbać każdy producent czujników.

Głośność i zasięg powiadomień

Inną ważną cechą, w którą powinny być wyposażone czujki czadu i czujki przeciwpożarowe to odpowiednie sygnalizacje głosowe. W tym przypadku zasada jest prosta – im dany wykrywacz tlenku węgla jest głośniejszy, tym będzie bardziej skuteczny (zakłada się, iż czujka czadu powinna mieć głośność na poziomie co najmniej 80 dB (aby było ją słychać także z dalszej odległości). Dodatkowo niejeden producent czujników czadu wyposaża swoje urządzenia w sygnalizację świetlną.

Pozostałe cechy czujników

Oprócz certyfikatu i odpowiedniej głośności czujka tlenku węgla powinna też charakteryzować się odpowiednim zasięgiem (minimum 20 m 3, czytelnym wyświetlaczem LCD, możliwością testowania (aby sprawdzić, czy działa), sygnalizacją niskiego poziomu baterii czy odpowiednio wysokim zakresem temperatury. 

Czujnik tlenku węgla i detektor pożaru to niezwykle przydatne urządzenia. I dlatego warto w nie zainwestować. Sprzedaż czujników prowadzi firma EI Electronics, z której ofertą można się zapoznać na stronie internetowej.