Sprawne planowanie transportu

Sprawne planowanie transportu

Dla firm

Automatyzacja logistyki transportu rozwija się szybko. Jednak w logistyce automatyzacja to nie tylko futurystyczne technologie. Już teraz istnieją rozwiązania programowe, które znacznie optymalizują pracę z transportem, ułatwiają życie pracownikom i pomagają oszczędzać.

Czym jest automatyzacja logistyki transportu?

Najczęściej do automatyzacji zarządzania transportem stosuje się kompleksowe rozwiązanie – na przykład system TMS. To integruje się z systemem ERP firmy i pomaga zautomatyzować procesy na dwa sposoby:

  • planować transport;
  • śledzić moment dostawy.

Planowanie transportu w firmie

Gdy firma otrzymuje zamówienia, zadaniem logistyki jest ich prawidłowe przetwarzanie i dystrybucja, a także wybór firmy transportowej z odpowiednią flotą. Istnieje kilka czynników: położenie geograficzne, czas dostawy, określone warunki transportu (na przykład w przypadku leków lub towarów niebezpiecznych). Ta funkcja jest często dostępna, jeśli chodzi o system TMS.

Przewidywanie wielkości i wagi zamówienia, które magazyn odbierze dopiero następnego dnia, pomaga logistyce w zamówieniu transportu i optymalizacji kosztów dostawy. Zamówienie otrzymane przez TMS zawiera informacje o numerach artykułów i liczbie jednostek każdego artykułu. TMS pomoże obliczyć całkowitą objętość i masę ładunku w samochodzie, a także uwzględnić wymagania klienta dotyczące wysokości montażu towarów i innych szczególnych warunków. Ponadto program TMS poinformuje logistykę, które zamówienia są bardziej logiczne w połączeniu w jeden samochód, a które (ze względu na ich szczególne właściwości lub warunki temperaturowe) nie mogą być transportowane razem.

Jeśli zastosujesz automatyzację, obliczając schemat załadunku pojazdów, możesz zwiększyć poziom wykorzystania pojazdów i zabezpieczyć się przed karami za przekroczenie dopuszczalnej masy ładunku i przed przeciążeniem jednej z osi samochodu.