Instalacja PEX: garść faktów

Instalacja PEX: garść faktów

Budowa i remont

Kiedy mówimy o różnych instalacjach, warto przynajmniej kilka słów poświęcić na omówienie niezwykle nowoczesnych instalacji PEX. Instalacja PEX to każda instalacja, która wykorzystuje cechujące się doskonałymi właściwościami rury PEX. Co warto jeszcze wiedzieć na temat instalacji PEX?

Jakie zalety ma instalacja PEX?

Zastosowanie rur PEX sprawia, że wykonana z nich instalacja cechuje się wysoką odpornością na rozciąganie, gięcie, a także uderzenia. Dodatkowo instalacja PEX wykazuje zdolność do kompensowania wydłużeń cieplnych. Struktura materiałowa sprawia, że jej właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne są naprawdę wysokie.

Jak łączone są rury?

Instalacja PEX charakteryzuje się specjalnym sposobem łączenia rur. Polietylen usieciowany, bo tak właśnie nazywa się tworzywo PEX, wymaga, aby rury nie były ani zgrzewane, ani klejone. Jak się je w związku z tym łączy? Niezbędne jest zastosowanie tak zwanych złączek zaciskowych gwintowanych. Sięgnąć można również po złączki zaciskane wsuwane. Na szczególną uwagę zasługują złączki zaciskowe gwintowane. Sięgając po nie, zyskujemy połączenie rozłączne. Jeśli tylko pojawi się taka potrzeba, będziemy mogli je bez problemy rozłączyć, a następnie ponownie połączyć. Warto dodać, że dostępne są również wielowarstwowe rury PEX.

Wymienione właściwości instalacji PEX to jedynie niewielki wycinek tego, co charakteryzuje tego rodzaju instalacje. Instalacja PEX jest trwała, solidna, a jej wykonanie nie pochłania ogromnych kosztów. Bez wątpienia jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę.